Categories
Informacines technologijos

Pašarai karvėms – ar verta gaminti patiems?

Karvės pašaro racioną turi sudaryti subalansuotas maistas. Dalis maisto turi būti žolinis, o kita dalis gali būti ir kombinuotieji pašarai (kombikormas). Svarbu atrasti tinkamą abiejų pašarų rūšių balansą. Akivaizdu tik tai, kad vien tik žoliniais pašarais besimaitinantys galvijai neduoda tiek naudos, kiek taikant įvairesnę mitybos schemą. Reikalingi itin kokybiški pašarai karvėms (kombikormas), kurie papildytų žolinę dietą, tačiau visada atkreipiant dėmesį į veislės ypatumus, taip pat ir priemilžio kiekius. Bet apie viską iš eilės.

Ar galima kombinuotus pašarus pasidaryti patiems?

Patyrę ūkininkai žino, kad kokybiški kombinuoti pašarai yra gaminami iš 7-10 skirtingų elementų. Grūdai sudaro tik apie 70 proc. tokio pašaro. Kitos medžiagos yra baltymai, mikroelementai ir vitaminai. Karvės su maistu turi gauti kalcio, geležies, vario, natrio, chloro, kalio, kobalto ir kitų elementų, kurių paprastai natūralioje gamtoje yra labai mažai. Be to reikia žinoti tikslius kiekius, kad kažkurio elemento perteklius neatsilieptų karvės virškinimo sistemai ir priemilžiui. Dėl šios priežasties pašarai karvėms turi būti gaminami profesionaliai, o ne mėgėjiškai. Susimaliau grūdų, iš akies įbėriau miltelių su vitaminas ir padaviau karvėms – tiesus kelias į ligas ir suprastėjusį priemilžį. Tik labai dideli ūkininkai, auginantys skirtingas kultūras ir turintys šiuolaikiškas technologijas kombikormo gamybai gali pasigaminti kokybiškus kombinuotus pašarus. Kitu atveju geriau tiesiog tokius pašarus įsigyti.

Iš esmės gaminti kombinuotus pašarus dažniausiai neapsimoka dėl didelių investicijų į gamybos linijas. Taip pat reikia ir apmokyto personalo, nes neteisingai pagamintas pašaras gali sukelti įvairius virškinimo sutrikimus ir ligas. Kitaip tariant, galima nesunkiai persistengti ruošiant savo kombinuotus pašarus.

Juk tai ne tik sumalti trijų rūšių grūdai…

Skirtingi pašarai karvėms

Kombinuoti pašarai yra tik papildas prie žolinės dietos. Karvės didžiąją maisto ir medžiagų dalį turi gauti iš siloso, šieno ar net šiaudų. Nuo to, kiek ir kokių žolinių pašarų ūkininkas pasiruošia savo bandai priklauso kiek ir kokių kombinuotų pašarų reikia. Jei metai prasti ir žolinio pašaro negausu, kombinuotieji pašarai turi būti su papildomais mikroelementais, kuriuos paprastai karvė gautų iš žolės ar siloso. Dėl to pašarai karvėms (kombikormas) yra skirtingas. Kokio reikia? Apie tai reiktų pasikalbėti su agronomu arba kombinuotų pašarų gamintojais. Net ir ūkininkams skirtoje literatūroje ne visada rasite tikslius atsakymus, nes daug kas priklauso nuo karvių veislės, laikymo sąlygų, keliamų tikslų priemilžiui.

Galima sakyti, kad kombinuotų pašarų gamyba yra savotiškas mokslas.

Patikimi pašarų tiekėjai

Ne visi ūkininkai turi ilgam kombinuotų pašarų laikymui skirtas patalpas, kuriuose būtų pakankamai sausa ir šilta. Laikant netinkamomis sąlygomis, pašaras gali pradėti drėkti ir pelyti, o tai būtų visiškai nepriimtina. Sugedęs kombinuotas pašaras yra labai blogai. Kad pašaras visada būtų kokybiškas ir nesugestų, reikia turėti gerus ir patikimus pašarų tiekėjus, kurie visada galėtų paruošti reikalingą kiekį pašaro.

Pašarai karvėms yra reikalingi ne tik stambiems, bet ir smulkiems ūkininkams, todėl apie juos turėtų žinoti visi ūkius turintys žmonės.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *