Jeigu apsipirkinėjate 1a.lt interneto parduotuvėje, vienas žingsnis link saugaus apsipirkimo jau žengtas: jūs esate saugioje interneto parduotuvėje. Tačiau – tai tik pirmasis žingsnis, o jų yra ir daugiau. Ką daryti, kad užtikrintumėte tikrai saugų apsipirkimą internetu? Keletas patarimų pravers perkant bet kurias prekes.
Apsipirkite tik patikimoje interneto parduotuvėje
Taigi, pirmiausia reikėtų mokėti atskirti gerą interneto parduotuvę, tokią kaip 1a.lt, nuo nepatikimos. Vertinti jas reikėtų taip pat, kaip ir realybėje. Ir labai didelę dalį vertinimo jums užtikrins jūsų intuicija, kuri dažniausiai neapgauna. Jeigu apsilankę interneto parduotuvėje matote, kad visur yra tikrai geri kokybiški tekstai, normalus dizainas – kažkas negailėjo ir skyrė tam pinigų, o ne paliko kaip yra, kad tik greičiau nešvarius darbelius prasuktų. Tačiau vien šio įspūdžio negana. Ieškokite atsiliepimų apie svetainę, ar ji būtų lietuviška, ar angliška. Tai labai greitai matysis rekvizitai.lt, google reviews ir kitose svetainės. Jeigu nėra visiškai jokios informacijos – vadinasi, tai labai nauja, šviežia svetainė. Tad jūsų pačių valia, ar rizikuoti. Kartais būna parašyta pora blogų komentarų, bet atsižvelkite į tai, per kiek laiko jie parašyti ir koks yra gerų ir blogų santykis. Dažniausiai žmonės skiria laiką komentarams tik tada, kai būna labai nepatenkinti. Jeigu apie įmonę yra keli blogi komentarai, bet ji sėkmingai veikia jau daug metų ir kitų nusiskundimų nėra – tuomet viskas labai gerai.
Neatsiskaitinėkite kortelėmis be jokių slaptažodžių ir turėkite gerus slaptažodžius
Kitas saugumo perkant internetu momentas: mokėti tinkamai atsiskaityti. Jeigu atsiskaitinėjimas kredito kortele yra tiesioginis, ne per PayPal sistemą ar kitą apsaugos sistemą, jeigu nereikia slaptažodžių, tik kortelės viršaus ir apačios – būkite atsargūs. Lietuviškose interneto parduotuvėse toks pinigų išviliojimo modelis dar nėra labai populiarus, bet pasaulyje tai yra gana dažnas reiškinys, tad būkite labai atsargūs. Sistema turi reikalauti slaptažodžių ir ji turi būti gerai pasaulyje žinoma pinigų pervedimo sistema. Lietuvoje tokia veikianti yra, pvz., PaySera.
Neatskleiskite visų duomenų apie save
Tam, kad įsigytumėte internetu naujas ausines ar puodelį, jums nereikia pateikti visų duomenų apie save. Pardavėjui nereikia žinoti jūsų socialinio draudimo, asmens kodo ir kitų privačių duomenų. Net ir gyvenamojo adreso, jeigu norite prekes atsiimti paštomate. Jeigu kelia įtarimą tai, kad prašoma per daug duomenų, o lankotės įtartinoje svetainėje, meskite viską lauk ir nebepirkite ten. Galite būti apgautas.
Per mažos kainos nebūna
Į nepatikimų svetainių pinkles dažniausiai papuola žmonės, kurie ieško nerealiai žemų kainų. Jeigu suknelės kaina, pavyzdžiui, yra rinkoje apie 20 eurų, tai bus labai įtartina, kada kažkurioje vietoje rasite ją už 2 eurus. Arba suknelė bus, liaudiškai sakant, „padielka“, arba jūs jos tiesiog išvis negausite, o pinigus kažkas pasiims. Arba, dar blogiau, turėdami jūsų kreditinės kortelės duomenis, galės ką nori, tą daryti. Tad nesitikėti kažkur nuspirkit gerus dalykus labai pigiai, nes, kaip sakoma „nemokamų pietų nebūna“.
Nepirkite iš svetimo kompiuterio ir ryšio
Labai svarbu pirkti viską tik iš savo kompiuterio ir tik naudojantis savo internetu. Jeigu kreditinę ar banko kortelę naudojate visiems prieinamame internete, tai, įsivaizduokite, tas pats, kas tai darytumėte, kai už nugaros stovi daug žmonių ir žiūri. Nes programišiai be vargo prisijungia prie viešo ryšio, tai dažnai pasitaiko viešbučiuose, laisvalaikio praleidimo vietose. Taigi, pirkite tik iš apsaugoto savo privataus interneto. Kas be ko, tik iš savo kompiuterio. Kas žino, kokią informaciją renka svetimas kompiuteris.
Turėkite geras antivirusines programas
Net kai perkate iš savo kompiuterio ir naudodami savo ryšį, jums vis tiek gali būti visokių problemų. Todėl turite naudoti tokias programas, kurios saugotų jus nuo pavojų. Pavyzdžiui, reikia naudoti antivirusinę, taip pat interneto ryšio apsaugą ir kitas. Net jas siunčiantis reikia rinktis atsakingai ir naudoti tik žinomų gamintojų programinę įrangą, nes ir čia gali tykoti pavojai.
Pirkite prekę, prieš tai viską apie ją išsiaiškinę
Paprastas patarimas, galiojantis ir virtualioje, ir fizinėje prekyboje: prieš pirkdami produktą, viską apie jį išsiaiškinkite, kad paskui netektų gailėtis.