Categories
Kiti straipsniai

Plastiko nauda ir žala

Plastikine taraPasaulyje vis dažniau ir dažniau šnekama apie tai, kokią didžiulę žalą gamtai daro plastikas ir jo gaminiai. Kaip bebūtų, plastikas vis dar yra plačiai naudojamas, jo gamybos mastai ne lėtėja, o priešingai – didėja. Tai patvirtintų ir Lietuvoje įsikūrusi įmonė http://www.umaras.lt/, kuri nuo pat 1993 metų gamina ir prekiauja polietileno plėvelėmis ir kitais pramonei skirtais produktais. Ar tokia įmonė, kuri vis dar dirba su plastiku, yra savaime bloga, nemylinti aplinkos, mėginanti uždirbti pinigus gamtos sąskaita? Anaiptol. Pats plastikas iš savęs nėra žalingas, visos bėdos prasideda tuomet, kai žmonės su juo elgiasi neatsakingai ir nerūšiuoja, išmeta į gamtą.

Jei visi rūšiuotų plastiką taip, kaip pridera, šis galėtų būti perdirbamas antriniam panaudojimui vis iš naujo ir iš naujo. Tai būtų labai efektyvu ir pigu, bei nedarytų jokio žalos gamtai. Kaip bebūtų gaila, ne visi žmonės yra sąmoningi ir dar pasitaiko tokių, kurie meta plastiką bet kur, šiukšlina ir nerūšiuoja. Maža to yra net valstybių, kurios į plastiko perdirbimą žiūri pro pirštus, todėl tonos šių šiukšlių nusėda į vandenys, kur padaro tikrai labai daug žalos.

Būtent vandenyje plastikas pridaro daugiausiai nemalonumų. Realybė yra tokia, jog dabar plastiko galima rasti visuose pasaulio vandenynuose – nuo Arkties iki Antarktikos. Plastikas dažnai užkemša miestų drenažus, tačiau galiausiai vis vien atsiduria artimiausiose upėse ar ežeruose. Atrodo kraupiai, tačiau net už tūkstančių kilometrų nuo kranto, kažkur Ramiojo vandenyno viduryje, būtų galima sutikti plaukiojantį plastiko šiukšlyną. Tokių veiksmų žalingumas yra akivaizdus. Plastiko šiukšlės yra randamos daugiau nei 90 proc. visų jūrinių paukščių pilvuose, daugelio jūros vėžlių skrandžiuose ar net didžiuosiuose banginiuose, kuriems plastikas dažnai tampa mirties priežastimi. Prognozės ateičiai yra labai negailestingos – jau 2050 metais jūrose ir vandenynuose esančio plastiko svoris bus didesnis, nei visų pasaulio žuvų svoris.

Galima tik dar kartą pasikartoti, kaip svarbu tinkamai rūšiuoti ir perdirbti plastiką. Ši medžiaga yra itin atspari ir neyra net žiauriausiose sąlygose. Spėjama, jog šiandien išmetamas plastikas gyvuos ilgiau, nei pati žmonija. Tai tikrai priverčia susimąstyti apie mūsų vartojimo ir rūšiavimo įpročius. Užuot demonizavę plastiką ir jo gaminius, mes turėtume peržvelgti tai, kaip jį vartojame. Jei kiekvienas pasistengtų atsakingiau rūšiuoti plastiką ir nemesti šiukšlių ten, kur jų neturėtų būti, visi kartu paliktume geresnį pasaulį ateities kartoms.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *