Categories
Kiti straipsniai

Asmeninis bankrotas – išeitis iš sunkios finansinės padėties?

Ekonominei situacijai blogėjant vis dažniau susimąstome apie įvairias išeitis ištikus finansinei krizei. Dažnai manoma, kad asmeninis bankrotas yra lengvas būdas išsisukti nuo skolų ir atkurti savo finansinę laisvę. Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Ar tikrai bankrutuoti taip lengva ir tai gali padaryti visi?

Kas gali bankrutuoti?

Asmeninis bankrotas yra fiziniams asmenims skirtas teisminis procesas, kurio tikslas yra atkurti asmens mokumą. Vis dėlto galimybė bankrutuoti suteikiama ne visiems – pradelstų įsiskolinimų suma turi viršyti 25 minimalias mėnesines algas. Suma, atrodo, nėra tokia jau didelė, tačiau prisiminkite, kad kiekvienas euras turi būti pagrįstas dokumentais. Teismas tikrina visus faktus ir aplinkybes, todėl ne visos skolos, kurių tikisi bankrutuoti bandantys asmenys gali būti pripažintos tinkamomis.

Beje, bankrutuoti galima ne tik Lietuvoje, o ir kitose valstybėse – šią galimybę suteikia kone visos Europos šalys. Vis dėlto bankroto procesas yra susijęs su nemažomis išlaidomis, o bankrutuoti kitoje šalyje kainuos brangiau. Priklausomai nuo teisinio reglamentavimo gali reikėti dalyvauti visuose teismo posėdžiuose – būtent tokį reikalavimą numato Lietuvos įstatymai.

Ar lengva bankrutuoti fiziniam asmeniui?

Pasakyti, kad asmeninis bankrotas yra labai lengvas procesas, tikriausiai nedrįstų niekas. Vis dėlto ar laikytis mokumo atkūrimo plano bus sunku, priklauso nuo asmeninio požiūrio, įpročių ir gyvenimo būdo. Visgi ne visiems pasiseka sėkmingai šį planą įgyvendinti, todėl pastangos bankrutuoti nueina perniek.

Asmeninis bankrotas leidžia atsikratyti finansinės naštos, tačiau taip pat kelia ir daugybę reikalavimų. Siekiant bankrutuoti kuriam laikui teks rimtai „susiveržti diržą“, o tai pavyksta ne visiems, net ir sunkios finansinės padėties akivaizdoje. Dėl to tikriausiai negalima teigti, kad šis procesas yra lengvas ir paprastas.

Be to, būtina pabrėžti, kad asmeninis bankrotas dažnai suprantamas tik kaip procesas, kurio metu nurašomos skolos. Visgi taip nėra, nes proceso tikslas yra atkurti asmens mokumą, tačiau kreditorių interesų įstatymų leidėjas taip pat negali neginti. Dėl to vykdant mokumo planą bankroto siekiantis asmuo įpareigojamas stengtis grąžinti skolas, kiek tai įmanoma, o pats turi gyventi iš būtinosios pajamų dalies, kurią priskiria teismas.

Mokumo atkūrimo planas – nelengvas iššūkis

Mokumo atkūrimo planą, norint būti pripažintam bankrutavusiu, teks įgyvendinti. Jis numato esminius gyvenimo artimiausius metus finansinius aspektus. Asmuo įpareigojamas dirbti arba registruotis teritorinėje užimtumo tarnyboje, o jo asmeniniams poreikiams paliekamos tik būtinosios išlaidos. Visa kita pajamų dalis yra paskirstoma kreditoriams pagal eilę – tuo rūpinasi bankroto administratorius, kuris taip pat prižiūri ir tai, kad bankroto siekiantis asmuo sąžiningai laikytųsi plano.

Tik sėkmingai įvykdžius mokumo atkūrimo planą yra galimas asmeninis bankrotas, tačiau ar pripažinti asmenį bankrutavusiu sprendžia teismas. Bankroto administratorius pateikia teismui visą informaciją apie mokumo atkūrimo plano vykdymą. Visas bankroto procesas trunka ilgiau nei trejus metus, tačiau turintiems rimtų finansinių problemų, tai yra vienintelė išeitis atgauti finansinę laisvę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *